Zataženo, občas trakaře...Kalamita - říjen 2009

17. října 2009 v 12:42 | Honza |  Extrémní jevy
Od pondělí 12. 10. začalo sílit velmi chladné severozápadní až severní proudění. To procházelo úzkým koridorem mezi tlakovou níží, která měla střed nad Evropou východní a tlakovou výší nad Evropou západní. Podobná situace se odehrála i např. loni ve stejné době (12. 10. 2008). V tomto roce je to však daleko více extrémní, jelikož tento jev trvá takřka celý týden


Toto proudění je nejvíce patrné ze satelitním snímku oblačnosti z 13.10. (obr. 1).
Tento úzký pruh chladného vzduchu se díky rozdílům tlakových útvarů neohřál a do střední Evropy tak přinesl teploty, které se i během dne pohybovaly kolem bodu mrazu.


Obr. 1

(kompletní animace satelitního snímku zde)


Současně začal i zesilovat vítr, který dosáhl nejvyšších hodnot ve středu a v dalších dnech jen zvolna slábnul.

Dešťové srážky díky silnému chladnému proudění začaly přecházet ve sněhové od nižších poloh. Ve středu byly nejintenzivnější. Na většině území ČR se vytvářeli sněhové jazyky a na horách padly rekordy v množství sněhu. CHMI v pátek uvedl, že v Beskydech na Lysé hoře je pro říjen nejvíce sněhu od roku 1897.

Srážky v menší míře neustávaly ani v pátek 16. 10. (obr. 2).


Obr. 2Kombinace mohutných sněhových srážek, teplot kolem bodu mrazu (sníh byl mokrý a těžký) a silného větru způsobila velké polomy. Stromy nepřipravené na zimu a ve většině případů ještě plné listí nebyly schopné tuto zátěž unést. Podle odhadů bylo poškozeno několik desítek tisíc krychlových metrů dříví.
Popadané stromy zatarasily i mnohé silnice, odřízly mnoho obcí od okolního světa a způsobily rozsáhlé škody v energetické distribuční síti. V mnohých oblastech byl proto vyhlášen kalamitní stav.

Předpovědi počasí na následující dny jsou již však příznivější:
V sobotu 17. 10. bude nad naším územím ještě oblačno s občasnými přeháňkami, které budou od středních a později od vyšších poloh sněhové.
V neděli 18. 10. bude ještě stále oblačno, ale přeháňky budou minimální.
Od příštího týdne se očekává výrazná změna, kdy dojde k protrhání oblačnosti a zvýšení teploty až o 10 stupňů. Ke konci týdne se teploty dostanou až k 15 stupňům. Sníh bude postupně odtávat. Jelikož v průběhu měsíce září přetrvávalo nad naším územím výrazné suché počasí, jsou i toky řek po normálem svých běžných stavů a i půda není nasycena vlhkostí. Proto nehrozí z postupně tajícího sněhu záplavy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Keira Keira | 19. října 2009 v 17:48

Ahoj, moc děkuju za komentík :) taky sem se tu trošku porozhlídla a našla tu pár zajímavých článku a taky námětu :) Né máš to tu pěknéé..... Měj se, Směj se :D :D

2 Keira Keira | Web | 19. října 2009 v 17:49

..

3 Keira Keira | Web | 21. října 2009 v 7:32

ps.: ještě mám menší dotaz: Jaks to myslel ,,pamatuju tu dobu´´?????? x)

4 Honza Honza | Web | 21. října 2009 v 9:44

[3]: Máš to na tvým blogu...

5 Keira Keira | Web | 2. listopadu 2009 v 19:09

(sry trochu pozdě, měla som zaracha)
Aha chudák jeho brácha :(  Stejně to nedokážu pořád pochopit proč se to stalo, ikdyž to už asi prokázali a mají na to komentáře, tolik lidí, kteří o ničem nevěděli byly takhle jako postiženi tou radioaktivitou, nikdy bych to nechtěla zažít, prej je to jedna z tech nejhorších nemocí (ehm smrtí)

6 dan dan | 16. listopadu 2009 v 17:22

dobre zhodnoceni, jinak to byl masakr

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama


-------------------------------------------------------------------------------------
Tropické cyklony:

Atlantik - N/A
východní Pacifik - N/A
(xxL (xxE) - tropická porucha, TD - tropická deprese,
TS - tropická bouře, H - hurikán kategorie 1 až 5)

celkový přehled zde
-------------------------------------------------------------------------------------