Zataženo, občas trakaře...Tichá invaze

6. října 2009 v 12:07 | Honza |  Důsledky
Stále častěji se na našem území setkáváme se živočichy a rostlinami, které se zde donedávna nevyskytovali. Mnohé z těchto živočišných i rostlinných druhů byly zavlečeny díky činnosti člověka - rozmachu cestování a volného pohybu zboží.
Některé druhy k nám však pronikají z důvodu změn klimatických podmínek.

Oteplování klimatu a následné změny mají za následek pomalé rozšiřování živočichů a rostlin z jižní Evropy. Díky této invazi dochází k narušování přírodní rovnováhy a také k stále výraznějším škodám v zemědělství, lesnictví a rybářství. Dle předběžných odhadů dosahují náklady, související s biologickými invazemi, v Evropě ročně nejméně deseti miliard eur. U většiny nových druhů však doposud neznáme dopady invaze.

Příkladem rychlosti invaze mohou být nové druhy pavouků a hmyzu:

Každý rok se na jižní Moravě objeví nový druh pavouka, který pochází ze středomoří. Většina těchto pavouků je malá a žijí zde bez povšimnutí. Objevují se zde i však druhy větší, jako je např. Křižák pruhovaný (Argiope Bruennichi) - obr.1.
Dalším a ještě známějším přistěhovalcem je Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium) - obr. 2. Tento pavouk je znám díky médiím, jako nejjedovatější pavouk, který se na našem území vyskytuje.
Tito pavouci žijí na jižní Moravě a ve středních Čechách do nadmořské výšky 250 m n. m.

V posledních letech zoologové zaznamenali i výskyt cizokrajných motýlů - bekyně zlatořitná a bourovčík toulavý. Oba tyto druhy mají na těle žahavé chloupky (především housenky) a mohou způsobovat silné alergické reakce.

No a abych nezůstal pozadu s objevováním nově rozšiřujících se druhů, doplňuji tento článek i o fotografii Kudlanky nábožné (Mantis religiosa) - obr. 3, která se doposud hojně vyskytovala jen na jižní Moravě. Pozorována byla však i na severu Moravy na Ostravsku a v okolí Šternberku.
Fotografie, kterou uvádím, byla pořízena na Šumpersku.
Tento hmyz je však hojně chován i teraristy, takže se může jednat i o vypuštěného jedince. Lokalitu, v níž jsem tohoto jedince objevil proto budu i nadále sledovat a popřípadě zde podám informace o dalším pozorování.Obr.1Obr. 2Obr. 3


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama


-------------------------------------------------------------------------------------
Tropické cyklony:

Atlantik - N/A
východní Pacifik - N/A
(xxL (xxE) - tropická porucha, TD - tropická deprese,
TS - tropická bouře, H - hurikán kategorie 1 až 5)

celkový přehled zde
-------------------------------------------------------------------------------------