Zataženo, občas trakaře...Globální vymírání

25. listopadu 2009 v 18:01 | Honza |  Změny klimatu
"Ztráta životního prostoru, ničení a oslabování ekosystémů, čerpání přírodních zdrojů a klimatické změny ničí přírodní kapitál planety…"
Achim Steiner, ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UNEP)Během let 1970 až 2005 navždy zmizelo 25 procent druhů suchozemských zvířat, 28 procent mořských a 29 procent druhů sladkovodních tvorů.
Dnes každý rok lidé zapříčiní vyhynutí jednoho procenta zvířat.
Nejhůře jsou postižena zvířata v mořích a na mořích závislá. Například jen od roku 1990 vyhynulo 30 procent mořského ptactva.

Naši planetu již v minulosti postihly četné vlny vymírání živočišných a rostlinných druhů. Avšak tato je způsobena nezodpovědnou činností člověka - jeho znečišťováním životního prostředí, zemědělstvím, růstem měst a nadměrným rybařením a lovem.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) oznámil, že i přes závazky některých států, které se budou snažit omezit nezodpovědné jednání, očekává v dalších třiceti letech pokračování vymírání živočišných druhů. Jako důvod uvedl klimatické změny, které jsou stále výraznější a ohrožují mnohé druhy závislé na specifických podmínkách ekosystémů, v nichž žijí.

Mezi nejohroženější patří ty druhy, jejichž životní prostředí může být velmi rychle díky změnám klimatu nenávratně poškozeno nebo zničeno. Jedná se například o polární druhy. Bílý polární medvěd, který již je uveden na Listině ohrožených druhů, je jedním z nich. Stejně ohrožení jsou i tuleni a další živočichové, kteří žijí v polárních oblastech.
Jsou to tisíce druhů…

Globální oteplování (tolik zatracované slovní spojení) a změny klimatu (tolik popírané) ukazují, jak vypadají důsledky lidské tuposti a nezájmu.

Následující průměrné navýšení globální teploty o 1 až 3 stupně C zvýší riziko vyhynutí pro téměř 30 procent druhů. Navýšení teploty o 4 až 5 stupňů bude znamenat ohrožení 40 procent všech světových druhů.

Dnes už nemůže nikdo s čistým svědomím říci, že "nějaký ten nárůst průměrné teploty"
nic neznamená.

Snižování biodiverzity, k němuž dochází i přes zvýšenou péči o životní prostředí, se dotýká každého z nás. Nikdo před ním neunikne.
Rozmanitost druhů udržuje zdraví planety a přirozenou rovnováhu.

Samotný člověk se tak může velmi brzy také stát ohroženým druhem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tofi tofi | Web | 26. listopadu 2009 v 21:10

To sou strašný statistiky, je mi z toho hrozně... :-(

2 Karel Karel | E-mail | 9. června 2011 v 9:42

Ahoj, chci se zastat Klause.
Z Vašeho článku plyne, že za veškeré změny může člověk. Trilobiti, přesličky , brontosauři vyhynuli bez zásahu člověka. Klima na Sahaře, ve stř. Americe (vyhynuly národy) se změnily bez záhu člověka. Na zahrádce Vám roste jiná plevel, než před 10-ti lety, i když proti ní bojujete. Já se domnívám, že ke změnám docházi i bez zásahu člověka. Člověk určitě vyhyne, podobně jako brontosaurus.
Karel

3 Marcello Marcello | E-mail | Web | 1. října 2011 v 4:12

Good článek, ale nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko....:D

4 Ales Ales | E-mail | Web | 1. března 2012 v 14:12

To je alespoň o něčem...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama


-------------------------------------------------------------------------------------
Tropické cyklony:

Atlantik - N/A
východní Pacifik - N/A
(xxL (xxE) - tropická porucha, TD - tropická deprese,
TS - tropická bouře, H - hurikán kategorie 1 až 5)

celkový přehled zde
-------------------------------------------------------------------------------------