Zataženo, občas trakaře...Arktická zima

20. prosince 2009 v 15:52 | Honza |  Extrémní jevy
Většinu Evropy včetně České republiky zasáhly silné mrazy, které přineslo studené arktické severovýchodní proudění, ovlivňující počasí od začátku týdne.


Nejchladněji je v tyto dva víkendové dny, kdy se teploty pohybují kolem -15 °C až -20 °C. Na mnoha místech republiky tak padají teplotní rekordy.Situace z 19. listopadu na satelitním snímku Evropy.


(kompletní animace satelitního snímku zde)Toto extrémně chladné počasí je nebezpečné pro nemocné - zejména astmatiky a osoby se srdečními chorobami, kteří by neměli zejména v noci a ráno vycházet ven. U nás i v dalších zemích jsou zaznamenávány případy umrznutí.

Oteplovat se začne od začátku následujícího týdne. Denní teploty se postupně dostanou k nule a v pozdějších dnech (na Štědrý den se budou kolem nuly pohybovat i teploty noční).

Doposud nejmrazivější počasí nastalo v zimě 1928/29, kdy po teplém prosinci na přelomu roku přišly silné mrazy, které sužovaly tehdejší Československo celých 62 ledových dnů (dnů, kdy je teplota pod nulou celých 24 hodin). Největší mráz byl naměřen dne 11. února 1929, kdy teploty kolísaly v rozpětí -27 °C až -42°C. Silný mráz tehdy postihl celou Evropu. Z dobových záznamů se proměnila v zasněženou a ledovou pláň, kde zamrzaly rybníky až ke dnu, Vltava zamrzla do hloubky jednoho metru, v Benátkách zamrzly kanály a u chorvatského Šibeniku dokonce moře.

A když už uvádím ty rekordy, tak nejnižší teplota na severní polokouli byla naměřena v kotlině Ojmjakon u Jakutsku -71,2 °C a nejnižší přírodní teplota pak v Antarktidě na základně Vostok v roce 1983 -89,2 °C.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mca Mca | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 12:02

Moc dobrý. Těším se na další

2 Marek Marek | E-mail | Web | 15. února 2012 v 14:02

Moc hezký článek =).

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama


-------------------------------------------------------------------------------------
Tropické cyklony:

Atlantik - N/A
východní Pacifik - N/A
(xxL (xxE) - tropická porucha, TD - tropická deprese,
TS - tropická bouře, H - hurikán kategorie 1 až 5)

celkový přehled zde
-------------------------------------------------------------------------------------