Zataženo, občas trakaře...Mikronésie vs. Prunéřov

28. prosince 2009 v 11:25 | Honza |  Změny klimatu
Ministerstvo životního prostředí ČR obdrželo žádost Federativních států Mikronésie, které se chtějí účastnit posuzování modernizace a vlivů na životní prostředí tepelné elektrárny Prunéřov.


Mikronésie se rozkládá na 607 převážně korálových ostrovech v tichomořském souostroví Karolín. Tyto ostrovy mají plochý terén a jen nepatrně vyčnívají nad úroveň mořské hladiny. Obyvatele těchto ostrovů proto velmi ohrožuje stoupání hladiny oceánů, měnící se klima a především růst počtu a síly bouří.
Klimatické změny, které probíhají, mohou být pro toto souostroví katastrofální a je proto pochopitelné, že se tento stát zajímá o zdroje znečišťující ovzduší.

V dopise Úřadu pro životní prostředí a mimořádné situace Federativních států Mikronésie se mimo jiné uvádí:
"Prunéřov je jedním z největších industriálních zdrojů emisí oxidu uhličitého na světě a uvedení či zdokonalení jakékoliv velké uhelné elektrárny by mohlo hrát důležitou úlohu v destrukci celého našeho státu."

Elektrárna Prunéřov I a II je největším uhelným elektrárenským komplexem v ČR.
Je také 18. největším zdrojem CO2 v Evropě. Její plánovaná modernizace zvýší její výkon a prodlouží životnost o dalších 25 let. Při modernizaci však nebudou použity nejmodernější technologie, díky nimž by se dopady na životní prostředí výrazně snížily. Je dobré také doplnit, že již dnes je na těchto 25 let pro tuto elektrárnu zajištěno uhlí. Tyto informace jasně dokazují upřednostňování finančních aspektů modernizace před účinností nejnovějších technologií a odpovědným jednáním vlastníka elektrárny.

Vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský k tomuto mimo jiné řekl: "Vzhledem k tomu, že ČEZ trvale odmítá použít v Prunéřově nejlepší dostupnou technologii, budeme požadovat ukončení provozu elektrárny."

Pro srovnání též uvádím roční emise CO2:
1. Celkové roční emise CO2
- Česko: 126,909 mil. tun
- Prunéřov: 9,210 mil. tun
- Mikronésie: 0,022 mil. tun

2. Roční emise na obyvatele
- Česko: 12,45 tun
- Mikronésie: 0,2 tun


(Celkové uvedené roční emise u elektrárny Prunéřov jsou z roku 2008 a jejich výše byla zjištěna přímým monitorováním emisního procesu. Celkové roční emise ČR a Mikronésie a roční emise na obyvatele jsou aktuální.)


Z výše uvedeného je více než pravděpodobné, že se státy, které mohou být ohroženy důsledky změn klimatu, budou stále častěji snažit působit na znečišťovatele ovzduší se žádostmi o informace, kontrolu nebo přímou účast na rozhodnutích a projektech, které budou i malou měrou ovlivňovat další vývoj klimatu. Jejich snahy jsou a budou pochopitelné. A mají na tyto žádosti právo, jelikož i elektrárny nebo průmyslové komplexy, velmi vzdálené od oblastí v nichž žadatelé žijí, ovlivňují globální klima. A některé z nich velkou měrou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama


-------------------------------------------------------------------------------------
Tropické cyklony:

Atlantik - N/A
východní Pacifik - N/A
(xxL (xxE) - tropická porucha, TD - tropická deprese,
TS - tropická bouře, H - hurikán kategorie 1 až 5)

celkový přehled zde
-------------------------------------------------------------------------------------