Zataženo, občas trakaře...Silné bouře 25. června 2008 – ohlédnutí

8. prosince 2009 v 12:40 | Honza |  Extrémní jevy
V dopoledních hodinách tohoto dne začaly nad Německem vznikat silné bouře, které dle předpovědí měly zasáhnout také severozápad ČR. Tyto bouře se vyvíjely v souladu s předpovědí do odpoledních hodin. Poté však došlo ke změně.


Nad západní částí naší republiky se začaly tvořit nové bouřkové buňky, z nichž některé byly supercelární (supercela - bouřka s výrazným dlouhotrvajícím a rotujícím výstupným proudem vzduchu, která je nejničivějším typem bouřkového oblaku, zodpovědná za projevy, jako jsou tornáda, velmi siný vítr a velké kroupy).
Celá masa bouří, která nad naše území směřovala z Německa nabírala na síle a během odpoledních a večerních hodin způsobila velké škody.

Dle článku zde, který se zabývá mimo jiné i zhodnocením údajů z pozorování, která provedli spolupracovníci Amateur Stormchasing Society, se dá předpokládat, že se v tento den jednalo o jev zvaný derecho (velmi rozsáhlá konvektivní bouře, která může být stovky kilometrů dlouhá a více než sto kilometrů široká, provázená větrem o síle orkánu a způsobující mimořádné škody).
Animace situace vývoje bouřek - detekce blesků
Oblačnost na ČR v 19:30

Při mapování škod v okolí svého bydliště jsem narazil na lokalitu, kde se dle jejich charakteru mohlo vyskytnout tornádo. Tyto škody - lokalizovanost a ostré ohraničení, jsou jedním z důkazů, jež potvrzují možnost výskytu tohoto jevu. Podobné škody byly zaregistrovány i v jiných lokalitách v ČR a některé jsou zdokumentovány zde.

Mapa výskytu možného tornáda (použit Google Earth) v místě mého bydliště včetně fotogalerie škod je zde.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama


-------------------------------------------------------------------------------------
Tropické cyklony:

Atlantik - N/A
východní Pacifik - N/A
(xxL (xxE) - tropická porucha, TD - tropická deprese,
TS - tropická bouře, H - hurikán kategorie 1 až 5)

celkový přehled zde
-------------------------------------------------------------------------------------