Zataženo, občas trakaře...Podmaněná planeta

28. února 2010 v 13:13 | Honza |  Změny klimatu
V minulém roce vyšla kniha Prof. RNDr. Bedřicha Moldana CSc., v níž se autor zabývá životním prostředím a vlivem člověka na klima.
Prof. Moldan je kromě svého působení v politice také ředitelem Centra pro otázky životního prostředí při Univerzitě Karlově - COZP.


Oproti útlé knize, kterou napsal Václav Klaus (Modrá, nikoli zelená planeta), v níž je hrozba klimatických změn zlehčována a kde současný prezident vyjadřuje spíše jen vlastní názory a odvolává se na tvrzení jemu blízkých ekonomů, politiků a dalších osob, je kniha Podmaněná planeta rozsáhlým dílem, které upozorňuje na reálnou hrozbu.
V knize jsou využita názorná data ve formě grafů, schémat apod., která jasně hovoří o změnách klimatu jako zdroji závažných následků pro lidstvo.


Oficiální anotace:
"Zásadní práce významného českého vědce, profesora Univerzity Karlovy v oboru ochrany životního prostředí, a politika, který se aktivně věnuje této problematice v široce chápaném kontextu udržitelného rozvoje. Kniha Podmaněná planeta je v českém prostředí vyjímečná tím, že spojuje výchozí postup přírodovědce s pohledy společenských a technických věd. Je určena především vysokoškolským studentům přírodovědných i humanitních oborů souvisejících s ochranou životního prostředí, ale i široké veřejnosti se zájmem o tyto otázky. Ukazuje, jak vývoj v posledním dějinném období přinesl nevídaný růst lidské prosperity, avšak za cenu poškozování přírodních systémů a zdrojů, na nichž je závislý, a podává podrobnou zprávu o přírodních procesech v globálních souvislostech. Obsáhlý text doplňuje přes 250 obrázků, grafů a tabulek. Kniha předkládá také konkrétní řešení, jak přírodních zdrojů účinně a přitom šetrně využívat, jak k tomu může přispět věda, technika či společenské instituce, a v závěru nabízí pokus o optimistický výhled do budoucna."


Rozhovory:

11.12.2009 - HN (životní prostředí, změny klimatu, energetika)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pardal Pardal | 14. srpna 2010 v 20:31

Vytvořil jsem  
http://zmeny-klima.ic.cz
kde je Moldanova Podmaněná planeta taky využívána, dále mám ( pod nickem Pardal dva články na gnosis9.net o klimatu.
Souhlasím s tím, že Moldanova kniha je skvělé vědecké dílo a Klaus z nevědomosti hříchu činí.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama


-------------------------------------------------------------------------------------
Tropické cyklony:

Atlantik - N/A
východní Pacifik - N/A
(xxL (xxE) - tropická porucha, TD - tropická deprese,
TS - tropická bouře, H - hurikán kategorie 1 až 5)

celkový přehled zde
-------------------------------------------------------------------------------------