Zataženo, občas trakaře...Sopky a klima

23. dubna 2010 v 17:14 | Honza |  Změny klimatu
V souvislosti se sopečnou aktivitou na Islandu se v poslední době začalo též více hovořit o možném vlivu sopečných erupcí na klima planety.


Při erupcích sopek se do atmosféry uvolňuje velké množství sopečného prachu a SO2. Ty se ve výškách kolem 10 kilometrů rozptylují do velkých vzdáleností od místa původu. Tento sopečný prach a z SO2 vzniklý sulfátový aerosol pak odrážejí část slunečního záření, které ohřívá zemský povrch.
Současně je sopečný prach zodpovědný i za větší množství dešťových srážek. Déšť vzniká kondenzací vlhkosti na kondenzačních jádrech (prach, pyl a další drobné částice v atmosféře). V případě, že je v atmosféře těchto kondenzačních jader více, vzniká i při běžné míře vlhkosti více mraků.

Z minulosti známe několik výrazných erupcí, po nichž došlo ke znatelnému ochlazení klimatu během následujícího jednoho až dvou let.

1783 - erupce sopky Laki na Islandu způsobila nejchladnější zimu za posledních 500 let a díky následnému hladomoru zahynula čtvrtina islandské populace.
1982 El Chichón v Mexiku a 1991 Mt. Pinatubo na Filipínách - díky erupcím těchto sopek došlo k poklesu dopadajícího slunečního záření na povrch o více než 10 %.
1815 - po erupci sopky Tambora v Indonésii byl následující rok rokem bez léta, kdy díky nízkým teplotám a neúrodě vzniklý hladomor zahubil dle historiků 70 tisíc lidí.

Současné erupce sopky Eyjafjallajökull nebyly zřejmě dosti velké, aby klima výrazněji ovlivnily.
Avšak tyto erupce mohou být předzvěstí dalších výbuchů. Zejména panují obavy z možné erupce sopky Katla, s kterou je Eyjafjallajökull propojena magmatickými kanály a v minulosti již několikrát výbuchy těchto sopek následovaly po sobě.

Katla je mnohem větší a její výbuch by mohl být až desetkrát silnější. Exploze této velké sopky může již způsobit změny v atmosférickém proudění a výrazně ovlivnit procento dopadajícího slunečního záření.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama


-------------------------------------------------------------------------------------
Tropické cyklony:

Atlantik - N/A
východní Pacifik - N/A
(xxL (xxE) - tropická porucha, TD - tropická deprese,
TS - tropická bouře, H - hurikán kategorie 1 až 5)

celkový přehled zde
-------------------------------------------------------------------------------------