Zataženo, občas trakaře...Sezóna silných zimních bouří

5. ledna 2014 v 10:59 | Honza |  Extrémní jevy
Zimní bouře (extratropické cyklony - ETC) vznikají pravidelně od podzimu do jara. Na severní polokouli se za sezónu vytvoří cca 230 významných cyklon. Nedosahují takové intenzity, jako cyklony tropické, avšak předpokládá se, že jejich intenzita bude díky změnám klimatu stoupat. To je základní charakteristika, kterou jsem zde již několikrát zmiňoval. V případě očekávání silnějších bouří je tato sezóna nejspíše ukázkou toho, co nás v budoucnu čeká.


Od konce října loňského roku zasáhlo Evropu již několik velmi výrazných ETC, které přinesly silný vítr, jehož rychlost přesahovala 100 Km/h (v nárazech 130 - 190 km/h), výrazná srážky a v pobřežních oblastech silné vlnobití, které bylo příčinou záplav.

Šlo zejména o tyto ETC:
Burkhard, Friedrich, Xaver, Dirk, Erich, Anne a nově se očekává Christina.

ETC Anne byla ve Velké Británii označena jako nejhorší bouře za posledních 20 let. A situace se může vzhledem k východu postupující cykloně Christina ještě zhoršit.


synoptická mapa
(zdroj: Met Office)prognóza pro 5. 1.
(zdroj: FU Berlin)Současně v celé Evropě panuje abnormálně (pro tuto roční období) teplé počasí (díky přetrvávajícímu často jihozápadnímu proudění vzduchu). Celá situace tak naznačuje, že dochází k změnám v klimatu, jejichž důsledky dnes jen těžko můžeme předvídat.

Tato situace je také zodpovědná za extrémně nízké teploty a silné sněhové bouře v Kanadě a na severovýchodě USA, kde teploty klesají pod minus 30°C.

Pokud budeme posuzovat tento stav z globálního pohledu, tak se jistě již nejedná o běžnou variabilitu počasí a spíše to připomíná výrazné změny v atmosférickém proudění, které nás dozajista ještě překvapí.Extratropické cyklony zde.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


-------------------------------------------------------------------------------------
Tropické cyklony:

Atlantik - N/A
východní Pacifik - N/A
(xxL (xxE) - tropická porucha, TD - tropická deprese,
TS - tropická bouře, H - hurikán kategorie 1 až 5)

celkový přehled zde
-------------------------------------------------------------------------------------